Pełnozakresowy symulator SIM FACTOR dla Kolei Wielkopolskich

Info

SIM FACTOR i Koleje Wielkopolskie sfinalizowały zakup symulatora jazdy pociągami. Urządzenie zostanie zamontowane w powstającym nowym Punkcie Utrzymania Taboru Kolei Wielkopolskich w Wągrowcu.

Urządzenie będzie wyposażone w stanowisko szkoleniowe, instruktorskie oraz obserwacyjne, w postaci pomieszczenia, wyposażonego w ekrany do wyświetlenia obrazu związanego z prowadzoną sesją i używanego dla celów edukacyjnych, kontrolnych oraz szkoleniowych. Ponadto oprogramowanie wraz z systemami wizualizacji, dźwiękowymi oraz ruchowymi pozwoli na szkolenie zarówno w zakresie jazdy na podstawie wskazań sygnalizacji przytorowej jak również w oparciu o system ETCS.  Urządzenie pozwoli również symulować dowolną porę roku i dnia, a także tworzyć zdarzenia nietypowe i niebezpieczne jak np. samochód na przejeździe kolejowym.

– Codziennie uruchamiany kilkaset pociągów, a jednym z podstawowych elementów o jakie się troszczymy jest bezpieczeństwo. Zakup symulatora pozwoli na stałe podnoszenie kwalifikacji przez maszynistów, którzy będą mogli utrwalać właściwe postępowanie w sytuacjach, które mogą wydarzyć się w codziennej pracy podczas prowadzenia pociągu – podają Koleje Wielkopolskie.

– Będzie to drugi pełnozakresowy symulator pojazdu PESA Elf 2, zrealizowany przez nasza firmę. Cieszymy się, że przy tym projekcie, będziemy mogli wzbogacić naszą bazę polskich szlaków kolejowych o kolejne 1400 km. W sumie w 2022 roku ilość polskich szlaków kolejowych dostępnych dla naszych Klientów przekroczy 3000 km. – powiedział Rafał Trznadel, prezes SIM FACTOR

Symulator znajdować się będzie w powstającym nowym Punkcie Utrzymania Taboru w Wągrowcu. Przedsięwzięcie będzie dofinansowane ze środków unijnych.  SIM Factor na realizację zamówienia ma 12 miesięcy.